Ag in Schools Logo clearcut white txt

Home

AgriKidsNZ 2017 Regional Final Dates are here

Regional Final
Date
Location
 
Otago / Southland 18th Feb 2017 Roxburgh Results below
Aorangi 25th Feb 2017 Methven Results below
Tasman 4th March 2017 Hokitika Results below
East Coast  1st April 2017 Waipukurau Results below
Taranaki / Manawatu  22nd April 2017 Hawera Results below
Waikato / Bay of Plenty 25th March 2017 Te Awamutu Results below
Northern  18th March 2017 Whangarei  Results below

Entries for the 2017 season are now open

Otago/Southland results:

1st - Adriana Evans, Zoe Denley & Kate Bennett - Northern Southland College

2nd - Aaron Todd, Jaden Grant & Tom Whaley - Taieri College

3rd - Alex Drummond, Hayden Drummond & Edward Horrell - Heddon Bush School

 

Aorangi results:

1st - Jessica Furrer, Angus Wallace & William Wilson - Geraldine High School

2nd - Mathew Small, Georgia Harrison & Lily Shortus - Waimate High School

3rd - Charlotte Hurst, Ruby Shortus & Ellie Craig - Waimate High School

Tasman results:

1st - Isabella Cross, Tom Hassall & Jack Simpson - North Loburn School

2nd - Liam Murphy, Alex Herlihy & Georgia Stephens - North Loburn School

3rd - Jessica Stevonson, Kurt Berry & Emily Berry - Paparoa Range School - Blackball Site

 

Northern results:

1st - Moeke Williams-Cooper, Nick Harrison & Aimee Lawson - Okaihau College

2nd - Cameron Ireland, Reuben Harrison & James Small - Spring Bank School

3rd - Angus Cook, Ross Haverkort & Niko Firth - Huanui College

 

Waikato/Bay Of Plenty results:

1st - Chole Marshall, Maggie Guyton & Daniel Bates - Kaharoa School

2nd - Tracy Todd, Bridget Woods & Kyah Scott - Kinohaku School

3rd - Alex FitzGerald, Shae Lyons & Hayley Karekare - Maihiihi School

 

East Coast results:

1st - Millie Higinbottom, Patrick Wellbrock & Felicity Johnson -  Tinui School

2nd - Leah Bibby, Abbey Strang & Luke Posthumus - Ongaonga School

3rd - Daniel Adie, Quinn Steed & Carson Imes - Dannevirke South School

 

Taranaki/Manawatu results:

1st - Nikki Baker, Callum Rosacker & Olivia Stewart - Hiwinui School

2nd - Cameron Major, Katie Clarke & Isaac Grant - South Makirikiri School

3rd - Molly Thomas, Aleesha Managh & Taleah Welch - South Makirikiri School

 

 

 

Want to become an AgriKid?

Click on the membership tab above for all the details


Latest News

Check It Out!